ČS Fotografie 58/2020

Kód skladu csf5820

Typ: Nový produkt

Výrobce

Magazín ČS Fotografie č.58 je v prodeji od 29.května a opět nabízí pestrou škálu námětů a informací pro vaše lepší fotografie. Na své si přijdou krajináři i ti, co se věnují preciznímu fotografování zátiší, porovnáme ohniska...

108,18 Kč s DPH

Bezpečná platba ThePay
Bezpečná platba ThePay

Více informací

Magazín ČS Fotografie č.58 je v prodeji od 29.května a opět nabízí pestrou škálu námětů a informací pro vaše lepší fotografie. Na své si přijdou krajináři i ti, co se věnují preciznímu fotografování zátiší, porovnáme ohniska objektivů při fotografování lidí a pro uživatele programu Zoner Photo Studio X jsme připravili podrobného průvodce aplikací profesionálních 3D LUTs hezky krok za krokem - tento článek je splněným přáním čtenářů!

Hlavní téma

3D LUTs & Zoner Photo Studio

Vyslyšeli jsme mnohá přání uživatelů programu ZONER a přinášíme dva velmi podrobné a vylepšené základní postupy, jak můžete plně využít rozsáhlé možnosti profesionální postprodukce s třírozměrným barevným modelem, který nabízí 3D LUTs. Použít je můžete i v Zoneru a to dokonce již při konverzi RAW souborů! Krok za krokem si ukážeme také kombinace různých LUTs v jednom souboru a postupy jsou názorně provázeny printscreeny pracovní plochy Zoneru, takže práci s LUTs nyní zvládne opravdu každý uživatel.

Jak fotit krajinu s Fish-Eye objektivy

Rozsáhlá fotoškola věnovaná práci s Fish-Eye objektivy v krajinářské fotografii. Budete možná překvapeni, že snímky nemusí být vždy výrazně zakulacené, povíme si o zásadách při snímání a také se zaměříme na volbu námětů a způsob jejich zobrazení pomocí extrémního úhlu Fish-Eye objektivů. Zobrazení celoformátových Fish-Eye objektivů nabízí pohled na krajinu, jaký vlastníma očima nikdy nemůžeme vidět a proto jsou takové fotografie divácky atraktivní a úspěšné. Díky zoomovým objektivům Rybí oko je možné pracovat v mnoha různých podmínkách snímání i s různou úrovní sférického zkreslení. Investice do Fish-Eye objektivu navíc nemusí být velká a určitě se vyplatí a snímky obohatí vaše portfolio.

Dárek pro čtenáře: Dvě profesionální 3D LUTs ve formátech 3DL, CUBE a ICC  pro zátiší a scénické fotografie (LUT Still Life), dále LUT Teal & Orange pro moderní portrétní, Street, módní i scénickou fotografii, a k tomu jako bonus 7 překryvných kreativních vrstev pro techniku Screen blending, vhodné pro Affinity, Photoshop i Zoner.

Fotoškola

Nebojte se záblesků V.

Minule jsme „krotili“ tři zábleskové generátory použité současně, tentokrát zkusíme něco trochu obráceného. Použijeme jen jeden zábleskový generátor, ale v jedné výsledné fotografii budou záblesky tři! Světlo se sčítá, což je základem vzniku fotografie a také podstatou tohoto speciálního postupu při osvětlování statických scén. A nemusí jít jen o zábleskový generátor. Stejnou techniku využijete jak se systrémovým bleskem, tak třeba se žárovkovým reflektorem. Hra se světlem vás bude bavit!

Jak simulovat okenní světlo

Ne vždy máme možnost fotografovat za denního světla a navíc ne vždy máme k dispozici zajímavě designované okno pro získání stylového catchlight v očích modelky. Řešení je ale snazší, než se může zdát! Ukážeme si, jak vytvořit dokonalé umělé okno a na ukázkách uvidíte, že efekt okenního světla je k nerozeznání od toho skutečného. Doporučíme vám také způsob postprodukce tak, aby celková barevnost a tonalita našla soulad s obsahem a jeho stylem.

Dlouhé, nebo krátké sklo?

Věčné dilema volby ohniska objektivu při aranžování lidí v ulicích města vám pomůžeme vyřešit nejen jasnými argumenty, ale také srovnávacími ukázkami s výraznou změnou prostoru. Nebudeme řešit zkreslení proporcí obličejů a postavy, ale rozdíly v zobrazení místa, kde fotografujete, jeho význam v obraze, souvislosti s hlavním objektem a také si ukážeme, jaké fotografie je možné kombinovat ve větších sériích a jaké do série nezapadnou, nejde přitom o rozdíly v ohnisku objektivu, ale o volbu lokalit a také o poměr jasů v obrazové ploše.

Johannes Vermeer: Dívka s perlou

Tentokrát vás nebudeme nic učit my, ale budete se učit vy sami, když najdete odvahu a odhodlání, když opustíte zaběhlá témata a pokusíte se vžít do atmosféry období baroka. Máme pro vás speciální soutěž o profesionální zábleskový generátor s radiovým odpalovačem. Zadáme vám úkol a vy se jej pokusíte splnit. To, co dělá profesionála profesionálem je schopnost plnit úkoly zadané klientem. Máte možnost si vyzkoušet, jak vypadá práce profesionálního fotografa a jak obtížné může někdy být naplnit zadání. Tak ukažte, co ve vás je a pojďte do toho! Budete nakonec sami překvapeni, kolik se toho během fotografování "na zakázku" sami naučíte.

Postprodukce

Hollywood Soft Image

Legendární portréty hollywoodských hvězd vznikající v první polovině minulého století byly charakteristické nejen osvětlením, kultovní "vlasovkou", kterou jsme si ukázali v předschozích číslech ČSF, ale také zvláštní, velmi charakteristickou "ostrou měkkostí". Jak je možné, že změkčena byla jen světla, ale nikoliv stíny? A jak je možné, že i měkká světla byla současně dokonale ostrá? Ukážeme si na portrétu krásné Markéty jak na to a z výsledku budete určitě nadšeni.

Pro-Blending - režim Screen

V našem volném seriálu, který mapuje Režimy prolnutí vrstev ve fotografických editorech, se tentokrát podíváme na režim Screen / Zesvětlit. Patří k těm záhadnějším, které sice profesionálové hojně využívají, v amatérské praxi je však spíše neznámým pojmem a to je rozhodně škoda. Pojďme tedy společně odhalit tajemství blendingu Screen, kterým můžete oživit své fotografie a současně dodat fotografiím velmi silný prostorový dojem díky přidání třetího rozměru, který v původní fotografii často chybí.

Proč? A  proč ne?

Trocha té psychologie vnímání fotografie a způsobu postprodukce, která se zabývá otázkou, "Proč...?" Je dobré znát odpověď, když přistupujete k výraznějšímu Color Gradingu, protože vždy se najde dost škarohlídů, kteří si neumí jen tak užít způsobu vašeho vidění, neumí respektovat svobodu tvorby a nechápou řeč barev, takže se budou budou ptát: "Proč?" Inu, a proč ne?

Příběhy fotografií

Jak se fotí levandulová

Další půvabné a emotivní fotografie Janiny Foldynové určtě potěší milovníky levandule, uvidíte opět ukázku "před a po" a z článku na vás jistě dýchne ta kouzelná letní nálada a úsměv na tváři rozjasní den, až si přečtete, jak fotografie vznikaly.

Jak se fotí makakové

Patrik Staněk se vydal s tlupou makaků do pralesa. Napadlo vás někdy, že je to vůbec možné? Že opičáci buď neutečou, nebo vás nezmlátí, nepokoušou, nepoškrábou, neokradou? Trik, jak si nenechat ukrást pití vám Patrik prozradí i to, jak se chvat v obklopení desítkami makaků a ještě u toho fotografovat.

Rubriky

Fotografie by nikdy neměla lhát

Oblíbený úvodní fejeton Františka Dostále se tentokrát věnuje opravdovosti fotografie a jejího smyslu.

Fotodokument: Jan Palach

Není svět jenom růžový. Fotografie má dobrou paměť, mnohem lepší, než člověk a tak plní své poslání i tentokrát připomínkou výročí sebeupálení Jana Palacha na protest proti Sovětské okupaci.

Interview Markety Novak - Profesionální modelka Klára Šlechtová

Nezapomínejte na to, že modelka je také člověk, žena a má na vaše snažení trochu jiný úhel pohledu. Co je pro modelku nejdůležitější, co ji rozčiluje a kde jsou hranice, za které byste neměli zajít?

Podpořte fotkou podnikatele

Největší historickou hodnotu mají fotografie dokumentární a reportážní. Největší lidskou hodnotu pak mají fotografie, které pomáhají. Démonický fotograf Lukáš Kenji Vrábel se rozhodl svými fotografiemi pomoci těm, které přehnané umrtvení státu během tzv. epidemie Čínské chřipky ublížilo nejvíce. Drobným podnikatelům a živnostníkům, kterým vláda zakázala podnikat. Kenjiho projekt není uzavřený a zapojit se může kdokoli z vás, začínající i pokročilý. Jak na to a co je smyslem, to se dozvíte v článku, který je naplněn parádními fotografiemi, které vás budou určitě inspirovat. Dejte svým fotografiím smysl, jejich hodnota může být obrovská, i kdyby šlo jen o obrazové vyjádření podpory.

Také sportovní dění přitahuje...

S jemným humorem a fotografickou nadsázkou vás František Dostál zavede do světa sportu. Možná ne toho vrcholového, zato více opravdového, ještě stále lidského...