ČS Fotografie 53/2019

Kód skladu csf5319

Typ: Nový produkt

Výrobce

Začínající podzim sebou nese úbytek světla, dny se krátí a tak přichází ke slovu světlo umělé a články o práci se záblesky patří u nás k těm nejpopulárnějším. Není divu - odhalujeme spoustu profesionálních tajemství, která jinde nenajdete a to srozumitelnou formou...

108,18 Kč s DPH

Bezpečná platba ThePay
Bezpečná platba ThePay

Více informací

Začínající podzim sebou nese úbytek světla, dny se krátí a tak přichází ke slovu světlo umělé a články o práci se záblesky patří u nás k těm nejpopulárnějším. Není divu - odhalujeme spoustu profesionálních tajemství, která jinde nenajdete a to srozumitelnou formou tak, aby je pochopil každý. Nejinak je tomu v tomto podzimním vydání, kdy přidáme ještě něco navíc pro ty, kteří chtějí pořizovat skvělé snímky i se systémovým bleskem. Určitě vás také potěší článek o vytváření vlastních LUTs nebo netradiční způsob tvorby portrétů s extrémním rozlišením s běžnou zrcadlovkou... A nechybí další dárek pro vás - Šest skvělých profesionálních 3D LUTs pro portrét i krajinu v hodně vyšší, než je cena magazínu!

Hlavní téma

Ztracený asistent 2.

V dokončení článku z minulého vydání budeme prohánět ne jen jednoho, ale hned tři asistenty a nepůjde jen o světlo. Ztracení asistenti se hodí i při fotografování v přirozeném světle a navíc je s nimi legrace... Pomoci mohou kamarádi, členové rodiny, zkrátka kdokoli, koho vaše práce s fotoaparátem alespoň trochu zajímá. Ztracení asistenti vám pomohou rozevlát vlasy i šaty, získat pozornost domácích mazlíčků a samozřejmě jsou to také světlonoši. Jsou nesmírně užiteční a jejich smutným osudem je jejich zmizení z finální fotografie. Pokud budete takové fotografie někde prezentovat, nezapomeňte je alespoň jako asistenty uvést v popisu snímků, rádi vám pak pomohou i příště. A výsledky opravdu stojí za to.

Tak trochu fotorybaření

Fotografování s filtrem HOYA PROND 100000 je opravdu jen pro trpělivé, protože na jeden snímek budete potřebovat v průměru hodinu času. Je to extrém, ale krásný! Díky neutrálnímu barevnému podání se zanedbatelnou odchylkou můžete nyní kromě klasické dlouhé expozice využít kombinaci expozic s více různými ND filtry pro tvorbu jedinečných kompozitních krajinářských fotografií, u kterých lokálně využijete tu nejlepší pohybovou neostrost pro zvýraznění emotivní atmosféry fotografií. 4lánek je pokračováním základního meteriálu z minulého vydání ČSF.

Fotoškola

Rozsviťte si Top light

Vytvořte si v produktové fotografii domácí atmosféru s horním světlem... Horní světlo je trochu tajemné, ale hodně kresebné, jednoduché, ale účinné. A protože se jedná o zátiší, můžete kromě záblesků pracovat i jednoduše s nějakým žárovkovým nebo zářivkovým světlem. Budete překvapeni, jak je toto "divadelní" osvětlení působivé a atraktivní. Čekají nás dlouhé večery, tak si hrajte!

Kouzlo lokálního světla

Upozornění! Tento článek čtěte dobře najedení, nebo s jistotou lednice plné dobrot, světlo bude kouzlit s vůněmi a chutí! Budeme totiž fotografovat uzenářské produkty, u kterých budeme lokálním světlem potlačovat bohatou dekoraci a současně vytvářet silný prostorový dojem, jen si pro tu klobásku či slaninu do fotografie sáhnout... A protože se jedné o virtuální lokální světlo, popsaný způsob jeho vytváření se vám bude určitě hodit i u jiných námětů, včetně krajiny nebo architektury!

Portrét jako panorama

Když chcete vytvořit portrét s extrémním rozlišením s běžným fotoaparátem, pomůže vám princip skládaného panorama. Výsledek vás nadchne a portrétované osoby určitě také... A nemyslete si, že se jedná o nějaké amatérské "bastlení", naopak! Tento způsob portrétování využívají i slavní profesionální fotografové při komerčních zakázkách. Přeci jen fotografie s rozlišením kolem 120 MB se nedělají každý den a tak využité běžného fotoaparátu vyjde mnohonásobně levněji, než práce se středním formátem při srovnatelných výsledcích. Čeká na vás tedy další z profesionálních technik, které jsou tak trochu před amatéry utajovány, na to my ale nehrajeme. Nechceme vám jen ukazovat, jak to někdo umí. Ukazujeme vám jak na to, abyste to uměli vy!

Postprodukce

Fascinující i děsivá symetrie

Blížící se dlouhé zimní večery jsou ideální pro znovuobjevování a oživení fotografií ve vašem fotoarchivu. Možná ani netušíte, jaké poklady váš archiv ukrývá. Stačí trochu zrcadlit, zkoušet, ořezávat a najednou je před vámi fascinující fotografický obraz. Někdy diváka uchvátí, někdy děsí, jeho vizuální působení je nesmírně silné a to jak v krajině, tak v architektuře, v makrofotografii i portrétu. Pamatujte si, že nezáleží na tom, jaká realita je, ale jakou ji chcete mít.

Vytvořte si vlastní LUTs

Autorský rukopis založený na vlastních nenapodobitelných LUTs jak z vlastních úprav, tak za pomoci profesionálních 3D LUTs. Postprodukce s LUTs a především 3D LUTs se šíří světem fotografie jako lavina a díky ČSF rozhodně nejste pozadu. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí své úpravy zjednodušit vytvářením vlastních LUTs, a pokud svou úpravu máte založenou na kompozici profesionálních 3D LUTs, tak si můžete vytvořit i svou vlastní 3D LUT se všemi jejími výhodami. Připomínáme, že podrobný popis principu 3D LUTs a práce s nimi jsme publikovali v rozsáhlých článcích v ČSF č.45,49 a 52 a to včetně informací a postupu použití ve všech běžných programech včetně Zoneru, Lightroomu, Photoshopu, Affinity, Luminaru či Capture One. Pokud tato vydání nemáte, máme ještě pár desítek výtisků k dispozici v našem e-shopu www.csfotoobchod.cz

Fototechnika

Jak blýskat systémově

Radost pro ty, co obdivují exteriérovou fotografii s přisvětlením, ale netroufají si (zatím) na práci se zábleskovým generátorem. A nebo si takovou práci chcete "nezávazně" vyzkoušet s vlastním systémovým bleskem dříve, než se rozhodnete investovat do zábleskového generátoru? Máme pro vás postup práce se systémovým bleskem, povíme si o možnostech použití se sofboxy nebo fotodeštníky a máme pro vás také srovnávací ukázky osvětlení scény zábleskovým generátorem a systémovým bleskem pomocí stejných modifikátorů světla.

Příběhy fotografií

Jak vyfotit lepoještěra

Je to takové nenápadná, ale krásný ještěrka. Není snadné ji vyfotografovat, ale Patrik Staněk vám ukáže, že to přeci jen jde!

Jak se fotí východ Slunce

Málokdo dokáže fotografovat děti s takovou láskou, atmosférou a emocemi, jako Janina Foldynová, která pro vás má další půvabný (a trochu slzavý) příběh vzniku jedné kouzelné fotografie z pláže při východu Slunce.

Inspirace Markety Novak

Nekonečná fantazie Markety Novak je ztvárněním bájí, pověstí, příběhů, pohádek i skutečné historie. Tentokrát vás Marketa přivede k zamyšlení nad inspirací, kterou pro svou tvorbu všichni potřebujeme...

Jak se fotí trochu potají

Petr Kuchař si pro vznik této skvělé černobílé fotografie musel tak trochu "ukrást" vlastní ženu, vlastní vybavení a čas. Možná i proto je tak působivá svou bezprostředností a pocitem "potají ukradeného okamžiku"...

Rubriky

Co ubližuje naší fotografii?

Když jde v historii a v umění o peníze, něco není v pořádku. Zamyšlení Františka Dostála je tentokrát trochu smutné, ale taková je doba, kdy peníze jsou pro někoho Bohem.

Letní čas koupacích úborů

Rozmarné rozloučení s létem, jako vždy s lidským humorem a trochou nostalgie, to jsou další Letní lidé Františka Dostála. Z fotografií i článku na vás dýchne ta zvláštní atmosféra vzdoru a svobody, atmosféra doby, kdy lidé se bavili spolu a společně tam, kde právě byli. Byla to vlastně krásná doby, když ještě nebylo Wi-Fi a lidé si sdíleli své pocity pohledem do očí, u piva, u vody...